Određena doza stresa na poslu je normalna, ali pretjerane količine stresa mogu utjecati na produktivnost i utjecati na tvoje fizičko i psihičko zdravlje.
Mogućnost kontrole i upravljanja stresom može biti vaga između uspjeha i neuspjeha. Kontrola svega na poslu je nemoguća, ali to ne znači da ste bespomoćni – čak ni kad ste zarobljeni u teškoj situaciji. Pronalazak načina za kontrolu stresa na poslu nije u radikalnim promjenama i ponovnom promišljanju o karijeri, već u fokusiranju na jednu stvar koju uvijek možeš kontrolirati: sebe.
Hvatanje u koštac s stresom u današnje nestabilno vrijeme
Tvoje emocije su zarazne, te stres utjeće na kvalitetu tvoje komunikacije s drugima. Što ste bolji u kontroli vlastitog stresa, pozitivnije ćete utjecati na ljude oko sebe, i smanjenje stresa kod drugih pozitivno će utjecati i na smanjenje vašeg stresa.
Moguće je naučiti načine kontrole stresa
Postoje raznoliki koraci koje je moguće poduzeti da bi se smanjio stres na poslu i u radnom okruženju. Neki od koraka:
- Preuzimanje odgovornosti za popravak fizičkog i emocionalnog blagostanja.
- Izbjegavanje emocionalnih padova na način da identificirate svoje negativne navike, stavove, osobine i ponašanja koja pridonose razini stresa na poslu.
- Učenje(popravak) komunikacijskih vještina kako bi olakšali komunikaciju i poboljšati svoje odnose s menadžnentom i suradnicima.
Savjet 1: Prepoznajte znakove pretjeranog stresa na poslu
Kad se osjećate propterećeno na poslu, gubite samopouzdanje te možete postati razdražljivi ili povučeni. To vas može učiniti manje produktivnim i manje učinkovitim u vašem poslu, te vam se može učiniti da su koristi od posla manje nego što ste u njega uložili. Zanemarivanje upozoravajućih znakova na stres može dovesti do većih problema. Osim što ometa obavljanje posla i smanjuje zadovoljstvo, kroničan ili intenzivan stres također može dovesti do fizičkih i emocionalnih zdravstvenih problema.
Znakovi i simptomi pretjeranog stresa na poslu
|
|
Česti uzroci pretjeranog stresa na poslu
- Strah od otkaza
- Više prekovremenog rada zbog smanjenja broja osoblja
- Pritisak ka poboljšanju efikasnosti s ciljem ispunjenja rastućih očekivanja, bez povećanja zadovoljstva s poslom
- Pritisak za ostvarenje optimalnog radnog opterećenja – kroz cijelo radno vrijeme
Savjet 2: Smanjivanje stresa posvećivanjem više pažnje sebi
Kad stres na poslu počne ometati tvoju sposobnost da obavljaš aktivnosti na poslu, upravljaš svojim privatnim životom, ili nepovoljno utječe na tvoje zdravlje, vrijeme je da nešto poduzmeš. Počni obraćati pozornost na svoje fizičko i emocionalno zdravlje. Kad se pobrinete za vlastite osobne potrebe, bit ćete jači i otporniji na stres. Što se bolje osjećate, to ćete biti jači u borbi protiv stresa na poslu.
Da bi bolje brinuli o sebi ne trebate kompletno promijeniti život. Čak i male promjene poboljšat će vaše raspoloženje, povećati energiju i osjećat ćete se kao da ste povratili kontrolu nad vlastitim životom. Stvari mijenjaj jednu po jednu. Kako ćeš ostvarivati sve više pozitivnih promjena, tako ćeš ubrzo i primijetiti smanjenje stresa, kod kuće i na poslu.
Pokreni se
Redovita tjelovježba je snažno sredstvo za smanjenje stresa – iako ti je trenutno možda zadnja na pameti. Aerobne vježbe – aktivnosti koje podižu puls i potiču znojenje – su veoma efektan način za popravak raspoloženja, povećanje energije, izoštravanje koncentracije, i relaksaciju tijela i uma. Pokušaj više hodati, plesati, plivati, ili igrati stolni tenis s vlastitom djecom – uz napomenu da se za vrijeme vježbe pokušaš fokusirati na svoje tijelo te osjećaj vježbanja, a ne na svoje misli. Uz maksimalno smanjenje stresa, promjenom misli za vrijeme vježbe možete pomoći i vlastitom živčanom sistemu da se “oslobodi” i neke traume koju ste doživijeli.
Za najbolje rezultate pokušaj vježbati barem 30 minuta dnevno, što je dovoljno da se tvoj puls ubrza i da se oznojiš. Aktivnost možeš podijeliti i na dva ili tri dijela tokom dana ako ti raspored ne dopušta vježbanje u komadu.